Administrator tarafından yazıldı.

El İlanı Çeşitleri ve Fiyatları
İnsanlara, insan gruplarına veya belirli bir kitleye en ekonomik biçimde reklam ya da ilanları ulaştırmaya ya da tanıtmaya el ilanı denir. Genellikle duyuru ve reklamları hedef kitleye ulaştırmak için kullanılan matbaa ürünleridir. Bu reklam malzemeleri öncelikle dikkat çekici öğelerden oluşmalıdır ve içeriklere uygun renkler seçilmelidir. İlanın üzerinde tanıtımı yapılacak şirket, yapı, holding ve firma gibi kurum ve ya kuruluşların, kısa ve net bilgilerinin yer aldığı bir konsept yer almalıdır. Ayrıca hafızalarda yer edinecek güzel bir görsel ve metin ile desteklenmelidir. Metin açık ve anlaşılır bir dille yazılmalıdır. Bu tarz ilanlar sade, renkli ve çok renkli formatta hazırlanabilir. Tasarımları ne kadar anlaşılır, sade ve öz bilgiler içeriyorsa başarıya ulaşması da o kadar kolaydır. Kısa süre içerisinde etkili sonuçlar alınabildiğinden oldukça sık kullanılan bir metottur.

 

Bu tarz bir reklam malzemesini hazırlayabilmek için öncelikle iyi bir araştırma ve analiz süresine ihtiyaç vardır. Tanıtımı yapılacak olan kurum ya da kuruluşun talepleri doğrultusunda, uygun içerikler hazırlanmalıdır. Bunun için şirketin isteği net bir şekilde öğrenilmeli ve benimsenmelidir. Kurum ya da kuruluşa ait telefon, faks, adres, elektronik posta adresi gibi tüm iletişim bilgileri kayda alınmalıdır. Kurum görevlisi ve ya yetkilisiyle sürekli irtibat halinde olunmalı ve vurgulanmak istenen ana temalar kesin olarak belirlenmelidir. İletilmek istenen mesaj kolay anlaşılır, net ve etkileyici olarak hazırlanmalıdır. Kullanılan metin okunaklı, anlaşılır ve cümle yapısı düzgün olmalıdır ve kısa ifadelere yer verilmelidir. Çünkü ilanlar genellikle saklanan ya da uzun süre okumak için zaman ayrılan bir materyal değildir. Bu nedenle hedef kitle bir kez bile okusa dahi istenen mesaj iletilebilmelidir. Oluşturulan ilanların üretimi oldukça ekonomiktir ancak etkisi de oldukça büyük olabilir. Hazırlanması her ne kadar kolay gibi görünse de bu işi de uzmanlarına bırakmakta fayda vardır. İyi bir grafik tasarımcısı size dikkatle hazırlanmış, etkileyici ve akılda kalıcı bir tasarım sunabilir.

 

El ilan çeşitleri, işin niteliğine, hedef kitlenin durumuna, ulaştırılacak ürün ya da hizmetin türüne göre hem boyut hem de tür olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Kullanılacak kâğıt ağırlığı (gramaj olarak) tek ya da çift taraf olmasına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle ilan çalışmalarında 1. derece hamur ve kuşe kâğıtlar kullanılmaktadır. Ancak isteğe göre parlak selefon ya da mat selefon tarzı kâğıtlar da kullanılabilir. Kurum ya da kuruluşun talebine bağlı olarak tek sayfa, çoklu sayfa, tek kıvrımlı ya da çoklu kıvrımlı olarak hazırlanabilir. Baskı boyutları genelde 12x19,5 cm, 9,5x14 cm ve 14x19,5 cm arasında değişkenlik göstermekte olmasına rağmen A5(15x21cm) ve A4 (21x30cm) tipi çalışmalar da çoğunlukla tercih edilmektedir. Kartvizit, broşür, katalog, etiket, afiş, makbuz, magnet ve davetiye gibi birçok seçenek mevcuttur.

 

İlanlarda görsellik ön plandadır. Reklamı yapılacak kurum ya da kuruluşun ilgi çekici, çözünürlüğü yüksek, kaliteli ve anlatılmak istenen konu ya da satışı yapılmak istenen ürün, hizmet ile alakalı fotoğrafları kullanılmalıdır. Kâğıt seçimi için doğru tercih yapılmalıdır. Kâğıdın dokusu, cinsi, yüzeyi, yapısı ve ağırlığı önemlidir. El broşürleri de denen bu tarz ilanlarda kulanım süresi de başarılı sonuçlara ulaşılması açısından önemli bir yer teşkil eder. Belirli bir dönem için hazırlanmış ilanlar daha kullanışlı, daha etkili ve üzerindeki irtibat bilgilerinin dönem süresince kalması düşünüldüğünde daha ulaşılabilir ve daha başarılıdır.

 

El ilanı fiyatları, kullanılacak malzemenin yapısına, miktarına, ebatına, hazırlanış yapısına ve içeriğine göre değişkenlik gösterir ancak ekonomik anlamda yormayan ve fazla etkilemeyen bir reklam malzemesidir.

El İlanı Nedir
El ilanı, reklam sektörünün en önemli unsurlarının başında gelir. Yeni ürün tanıtımı yapmak, kampanyalar hakkında bilgi vermek ya da sadece markanın bilinirliğini arttırmak için başvurulabilecek en basit yolların başında gelen dijital ve ofset el ilanları, araştırmalara göre en etkili yöntemlerdendir.

El ilanlarında amaç, potansiyel müşterileri yeni ürünlerden ya da indirim kampanyalarından haberdar etmek olduğu kadar marka hakkında hiçbir fikri olmayan insanları da ürünlere çekebilmektir. Bunun için de el ilanı hazırlama konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Dijital ve ofset el ilanı örnekleri incelendiği zaman görülür ki en doğru el ilanları, görselliğe ilk bakışta dikkat çekecek kadar önem vermelidir. İlgi çekici ya da marka ile özdeşleşmiş renkler ve şekiller burada önem taşır.

El ilanı hazırlarken dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise tanıtılan ürünlerin ya da kampanyaların net bir dille anlatılmış olmasıdır. Müşteri, el ilanına baktığı an ürüne odaklanabilmeli, uzun cümlelerin ya da gereksiz ayrıntıların arasında dikkatinin dağılması önlenmelidir. El ilanı dağıtımındaki amaç, müşterinin ilgisini mağazaya ve ürüne çekmek ise bütün yoğunluk buna verilmelidir. Yani mağazanın kapısından içeri girmeye teşvik edici olmalıdır.

Rekabet ortamının yoğun olduğu sektörlerde el ilanları önemli yer tutar. Gıda, tekstil, kozmetik, yardımcı eğitim gibi rekabetin yoğun olduğu alanlarda hem yeni sezon ürünleri hem de dönemsel indirim ve kampanyalar hakkında bilgi vermek için kullanılabilen el ilanları, aynı zamanda marka-isim bilinirliğini arttırmak ve sürekli akılda kalmak için de kullanılır. Burada amaç rakip firmaların önüne geçmek ve pazar payından daha büyük bir dilimi kapmaktır.

Görsel olarak çekici, içerik olarak sade ama doyurucu olarak hazırlanan dijital ve ofset el ilanları, daha geniş bir kitleye hitap etmek için yüksek sayılarda basılmalıdır. Bu, sokaklarda ya da stantlarda dağıtılan el ilanlarının kısa sürede –bazen sadece bir günde- binlerce potansiyel müşteriye ulaşabilmesi için gereklidir.

Siz de mağazanızın açılışı için, yeni ürünlerinizi tanıtmak ve kampanyalarınız hakkında bilgi vermek ya da marka bilinirliğini arttırmak için el ilanı hazırlama ihtiyacı hissediyorsanız ANKARA MATBAA DAĞITIM tam aradığınız yer. Online matbaa olan ANKARA MATBAA DAĞITIM’a girip dosyanızı yüklersiniz, el ilanlarınız ertesi gün kargoyla adresinize doğru yola çıkar. El ilanı hazırlamak için bundan daha hızlı, daha pratik ve daha uygun bir yöntem bulamazsınız.

 

El İlanı Hakkında
El ilanları, tanıtım faaliyetleriniz için klasik ve vazgeçilmek bir pazarlama aracıdır. Bir kağıda sığdırdığınız ana mesajınızın elden ele dolaşmasına imkan sağlar. Fazla yer tutmaz, kolayca okunur ve bir el ilanı ile birden fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında, üzerindeki bilgilerin kolay tüketilebilir olması bir dezavantaj değil, tam tersine bir avantajdır.

 organize matbaa farkıyla bastıracağınız ilanlar için farklı ebat seçeneklerine sahipsiniz. İlan tasarımınızı tamamladıktan sonra site üzerinden tasarım dosyanızı iletmeniz ve el ilanı baskı için istediğiniz boyutu, adet ve kağıt türünü belirlemeniz siparişinizi oluşturmanız için yeterlidir. El ilanı fiyatları seçeceğiniz bu özelliklere göre değişiklik gösterir.

Online el ilanı siparişi vermek, kurumunuz için hızlı ve pratik bir çözümdür. Sitedeki adımları izleyerek kolayca sipariş verebilirsiniz. ANKARA MATBAA DAĞITIM online matbaaalanındaki uzmanlığından faydalanın, ilanların pazarlama dünyasındaki gücünden hemen faydalanmaya başlayın.

El İlanı Fiyatları Hangi Özelliklere Göre Değişir?
El ilanı fiyatlarını araştırmaya başladığınız zaman çeşit ve boyut bakımından birçok seçenekle karşılaşacaksınız. Bastıracağınız el ilanının boyutunu belirlerken üzerinde yer alacak mesajınızın uzunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. A6 el ilanlarının fiyatlarıdaha uygun olurken, A5 el ilanı fiyatlarının, boyut arttığı için yükseldiğini göreceksiniz. Böylece, ilanların fiyatlarını değiştiren en büyük etmen el ilanlarının boyutu diyebiliriz.

Ayrıca el ilanının her iki tarafını da kullanmak isterseniz, yine fiyatlarda değişim görebilirsiniz. En ekonomik el ilanına sahip olmak için, ilan metninizi çok dikkatli bir şekilde ortaya çıkarmanız gerekiyor. Mesajınızı net, kısa ve anlaşılabilir hazırlamanız ekonomik el ilanını hazırlamanın bir numaralı ipucu.

El ilanı bastırmadan önce nelere dikkat etmeli?
El ilanlarınızda yazan yazıların okunaklı olduğundan emin olun. Uygun font ve renk seçenekleri, yazıların daha okunabilir olmasına yardımcı olur.

Örnek ilanları ve el ilanı tasarımlarını incelemek, kendi ilanınız için size ilham verici fikirler sağlayacaktır.

El ilanınızın kısa bir süre içinde hemen karşı tarafın ilgisini çekmesi gerekir. Bunun için tasarımınızda çarpıcı öğelere yer verebilirsiniz. Dikkat çekici renkler, resim ve tanıtım amacınıza uygun sloganlar bu konuda yardımcı olacaktır.

İlanınızda, bu tanıtım faaliyetinde ne amaçladığınızı, okuyana nasıl bir değer vadettiğinizi açık ve net bir şekilde ifade etmeniz, daha akılda kalıcı olmanızı sağlayacaktır.

İlanda yalnızca paragraf şeklinde düz metinlere yer vermek yerine, ilgili başlıklar altında maddeleyerek, mesajınızı hap bilgiler şeklinde sunmanız okunma oranını artıracaktır.

Son cümleler, en çok göz atılan ve en fazla akılda kalan kısımlardır. İletmek istediğiniz mesajınızı, harekete geçiren vurucu bir cümleyle bitirmeye özen gösterin.

El ilanınızda iletişim bilgilerinizin eksiksiz olduğundan, sosyal medya hesaplarınızın da bu bilgiler arasında olduğundan emin olun.

Katlamalı El İlanı
Geleneksel pazarlama yöntemlerinden biri olan el ilanları, yıllar geçse bile pazarlama ve iletişim alanındaki konumunu hala koruyor. Cadde ve meydan gibi sürekli kalabalık olan yerlerde dağıtılan el ilanları, kısa sürede birçok kişiye ulaşma imkanı tanır. Potansiyel müşterilerinize erişebilmenizi sağlamanın yanında, markanızın da akılda kalmasına yardımcı olur. El ilanı baskıları sadece dış mekanlarda değil, seminer, konferans, tanıtım günleri gibi çeşitli etkinliklerde de oldukça etkilidir. Profesyonelce hazırlanmış bir ilan, söylemek istediklerinizi kısa ve net bir şekilde ifade eder.

Katlamalı el ilanı baskıları ise, küçük ebatlarına rağmen çok fazla bilgiyi içinde barındırabilir. Yapısı itibariyle birden fazla sayfanın, önlü arkalı olarak kullanımına imkan tanıyan bu ilanlar, birden fazla konuyu aynı broşürde sunabilmenize imkan tanır.

 organize matbaa profesyonelliğiyle firmaların el ilanı baskıları için de pratik çözümler sunar. Baskıya hazır olan tasarım dosyanızı bize ilettikten sonra, dilediğiniz baskı seçeneklerini işaretlemeniz, siparişinizi oluşturmanız için yeterli. Online matbaa sisteminin kolaylığı sayesinde, katlamalı el ilanlarınızın dağıtımına kısa sürede başlayabilirsiniz. Katlamalı el ilanı fiyatlarını broşür ürününde bulabilirsiniz.

broşür baskı,  el ilanı baskı, broşür fiyatları, el ilanı fiyatları, broşür baskı fiyatları, el ilanı baskı fiyatları,flayer baskı, ucuz el ilanı baskı, ucuz broşür baskı